Aktualności

Powiatowy Konkurs Literacki im. Zosi Smreczyńskiej

28.12.2020 | WydarzeniaUczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Literackim im. Zosi Smreczyńskiej.  Celem wydarzenia było inspirowanie młodzieży do uprawiania twórczości literackiej, stwarzanie możliwości publicznej prezentacji tekstów oraz upamiętnienie postaci poetki Zosi Smreczyńskiej – córki Władysława Orkana. W tym roku konkurs miał inną formę niż zazwyczaj. Z pewnymi perturbacjami, ostatecznie jednak, odbył się w formie korespondencyjnej. Zadaniem uczestników było napisanie „Listu do Taty”, na wzór listów, jakie pisała nastoletnia Zosia do swojego ojca.  

   W konkursie duży sukces odniósł Maksymilian Bień z kl.8. Jego nietypowa w swej treści praca zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy laureatowi wystąpienia w tak trudnej rywalizacji, jaką są zmagania literackie. Liczymy na kolejne osiągnięcia.

Za zgodą autora publikujemy jego pracę.

Słopnice, 21października 2020r.

Kochany Tato!

     Na początku chciałbym wyjaśnić Ci, dlaczego postanowiłem napisać ten list. Pewnie się zdziwisz. To wszystko z powodu szkoły, a raczej dzięki Pani od j.polskiego. Zachęciła mnie do wzięcia udziału w konkursie literackim, którego temat brzmi: "List do Taty".

     Pomyślałem: "Po co mam pisać list do taty, jak mam Ciebie na co dzień. Listy pisze się do ludzi, którzy są daleko od nas. A poza tym, ja nigdy nie pisałem prawdziwego listu". Jednak chciałem wziąć udział w konkursie, żeby ucieszyć w ten sposób Mamę, Ciebie i Panią od polskiego. Wpadłem na pewien pomysł - dzisiaj napiszę list,
ale dam Ci go w przyszłości, dokładnie, w moje osiemnaste urodziny.

     Skoro czytasz ten list, to znaczy, że minęło trochę czasu, a ja mam już 18 lat. Trudno uwierzyć, prawda? Mam nadzieję, że gdy trzymasz w ręce mój list, świat zapomniał już, co to jest Covid-19, z powodu którego teraz jesteśmy zmuszeni do tylu wyrzeczeń.
Ale, do rzeczy. Dzisiaj chciałbym Ci podziękować za wszystko, co dla mnie robiłeś i pewnie nadal robisz. Za dobre rady, kary, gdy na nie zasłużyłem, za wspólne wycieczki. Dziękuję! Dziękuję Ci za wszystko! Chcę Ci powiedzieć: "Dobrze, że jesteś".

     Na koniec mam do Ciebie prośbę. Usiądź dzisiaj i odpisz na mój list. Przeczytam go, gdy skończę studia. Czekanie na Twoje słowa, będzie dla mnie motywacją, żeby zdobyć wykształcenie.  Ciekaw jestem też, co będziesz miał mi do powiedzenia.

            Na tym kończę mój list. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Maks

Autor: red. |