Przejdź do treści
baner_szkoły
Przejdź do stopki

Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny - niepodległościowe dumania

Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny - niepodległościowe dumania

Treść

Przygotowania do obchodów tego wyjątkowego dla nas Polaków święta zaczęły się w naszej szkole dużo wcześniej. Wraz z Panem Adamem i Panią Basią  robiliśmy papierowe kotyliony w barwach narodowych. Oprócz tego, że każdy z uczniów oraz nauczycieli otrzymał patriotyczną zapinkę, postanowiliśmy również udekorować mury naszej szkoły. Pan Stanisław wywiesił na zewnątrz flagi narodowe, a uczniowie wraz z Panem Adamem ozdobili drzwi klas oraz korytarze biało-czerwonymi kotylionami oraz wstęgami. Na czas trwania akademii wszyscy uczniowe dumnie dzierżyli w rękach flagi państwowe. Niezwykle wymowna była dekoracja, będąca tłem dla występu uczniów, którzy dali popis swoich aktorsko-wokalnych talentów.

 

Tradycyjnie akademię rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego. W tym roku tę zaszczytną funkcję pełnią: Eliza Kowalczyk, Julia Sołtys i Michał Opioła. Następnie z godnością i pełnią powagi odśpiewaliśmy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do ogólnoposkiej akcji #SzkołaDoHymnu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.

 

Wsłuchując w treść słów wypowiadanych przez kolegów i koleżanki, przypomnieliśmy sobie dzieje Polski. W 1795 roku miał miejsce III rozbiór Polski. By móc lepiej wyobrazić sobie to traumatyczne wydarzenia, uczniowie zaprezentowali pantonimę „Upadek Polski”, w której to uosobieni sąsiedzi Rosja, Prusy i Austria odebrali Polsce koronę, nazwę i tron, będące symbolem niepodległości. Uczniowie przypomnieli również o walkach narodowowyzwoleńczych, które były aktem heroizmu naszych przodków. Wśród nich należy wspomnieć o powstaniu listopadowym w 1830/1831 oraz o powstaniu styczniowym w 1863 roku. Obydwa te powstania upadły, mimo pomocy ochotników z innych zaborów, aktywnych partyzantów i słabo uzbrojonych żołnierzy polskich. Niestety przeważająca siła żołnierzy rosyjskich stłumiła powstania. W 1914 roku Polacy nauczeni doświadczeniem, sami uformowali oddziały zbrojne pod auspicją Józefa Piłsudskiego i Józefa Hallera, co w efekcie doprowadziło do odzyskania niepodległości w 1918 roku dnia 11 listopada.

Pięknym zakończeniem akademii było wysłuchanie piosenki Marka Grechuty pt. „Wolność”. Niech jej słowa i muzyka będę tłem naszych dalszych rozważań nad wolnością, patriotyzmem i ofiarą naszych przodków w drodze do wymarzonej niepodległości:

„Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest

Jak płynie sobie, aż po nieba kres

Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz

A z lotu ptaka już nie widać róż

 

Bo wolność - to nie cel lecz szansa by

Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia

Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd

Promyk słońca w gęsty las, nadzieja

 

A wolność, to królestwo dobrych słów

Mądrych myśli, pięknych snów

To wiara w ludzi

Wolność Ją wymyślił dla nas Bóg

Aby człowiek wreszcie mógł

W Niebie się zbudzić”.

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole są wyrazem zaangażowania w akcję koordynowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” #SzkołaPamięta.

Autorki: Weronika Grucel i Julia Sołtys

Zdjęcia

107827