Czy Kopernik był kobietą?
Treść
3 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce organizowanej przez Małopolską Organizację Turystyczną w ramach projektu ,,Poznaj region - wyprawy turystyczne po Małopolsce" w ramach której odwiedzili Operę Krakowską oraz zwiedzili zabytki Krakowa.
Choć Kopernik nie był kompozytorem, można go pokazać również za pomocą muzyki. Dzieci naszej szkoły miały okazję dowiedzieć się wiele o tym wielkim uczonym na spektaklu pt. Kopernik wystawianym przez krakowską operę. W ten niecodzienny sposób była przedstawiona młodość żaka z Torunia, jego badania, praca i rozterki życiowe. Był księdzem, kanonikiem, obrońcą Olsztyna przed Krzyżakami. A jego pasją oprócz planet i gwiazd była medycyna, ekonomia, prawo. Dzieło De Rewolucjonibus Orbium Celestium powstawało przez wiele lat i naprawdę stało się rewolucją w nauce docenioną przez cały świat. Ciekawostką wyniesioną ze spektaklu jest fakt, że Kopernik więcej czasu poświęcił na obserwacje Słońca a nie gwiazd.
Dalszą częścią wycieczki było zwiedzanie Rynku w Krakowie. Spacer edukacyjny zaczęliśmy pod pomnikiem Bitwy pod Grunwaldem, by dalej przejść najsłynniejszą ulicą Krakowa Floryańską i w końcu na rynek i do kościoła Franciszkanów. Kanwą zwiedzania byli m.in. krakowscy malarze: Matejko, Wyspiański, Mehoffer. Prawie każdy z nas był na Krakowskim Rynku wiele razy, ale zawsze można tam zauważyć lub dowiedzieć się czegoś nowego np. to dlaczego wejścia do kościołów są schodkami na dół albo dlaczego część kostki wokół Kościoła Mariackiego ma inny kolor.
Wycieczka byłaby nieudana bez McDonalda. Tutaj zapominamy o zmęczeniu i wracamy do współczesności. Ale cóż, nawet historii nie sprzeda się bez odrobiny komercji. O tempora, o mores! -jakby powiedział Kopernik. I na koniec sprawa tytułu – ten kultowy cytat pochodzi oczywiście z rewelacyjnej komedii Sexmisja z Jerzym Stuhrem. Ciekawe co na to sam Kopernik?